• Witaj Gość na danloona.nl, stronie poświęconej zagadnieniom, z pogranicza elektronicznej rozrywki oraz informatyki.
    Jeśli się w tym odnajdujesz, zapraszam Ciebie do rejestracji na mojej stronie dzięku czemu będziesz miał/a dostęp do:
    • Tworzenia nowych wątków oraz odpowiadania w istniejących wątkach
    • Możliwości stworzenia swojego indywidualnego profilu użytkownika
    • Poznania nowych ciekawych osób
    • Pobierania i dodawania plików do i z mojej bazy zasobów
    • Uzyskania wsparcia związanego z moimi projektami

    Jeśli posiadasz już konto na mojej stronie ale masz problem z uzyskaniem do niego dostępu, to skontaktuj się z mną po przez formularz kontaktowy.

Co w Microsofcie piszczy, czyli parę słów o nadchodzącym Windows Server 2025

Wiadome jest to, że rzadko kiedy zdarza mi się poruszać tematy około windowsowe, ale ostatnie kroki Microsoftu szczególnie w kwestiach on-premises wywarły na mnie dość pozytywne wrażenie, że chciałbym się tym z wami podzielić.

WindowsServer2025-10.0.26100.1-Desktop-2.png

Więc dzisiaj porozmawiamy sobie krótko o nachodzącym Windowsie Server 2025, zapraszam do wpisu.

Nadchodzący Windows Server 2025 co prawda nie wprowadza wiele nowości na polu technikaliów, zaledwie:
  • Poziomy funkcjonalne dla domen i lasów Active Directory zostały zaktualizowane do poziomu 10, aby dostosować się do przeglądu architektury w Extensible Storage Engine, który rozszerza ogólny rozmiar stronicowania bazy danych do 32 768 stron i obejmuje użycie 64-bitowych identyfikatorów o długich wartościach, wraz z dodaniem nowych atrybutów do schematu Active Directory.
  • Hotpatching, funkcja umożliwiająca stosowanie aktualizacji systemu w systemie na żywo bez konieczności ponownego uruchamiania, została rozszerzona o obsługę wszystkich odpowiednich wersji systemu Windows Server, zamiast ograniczać się do wybranych wersji, takich jak Datacenter: Azure Edition i Azure Stack HCI.
    Aktualizacje kompilacji za pośrednictwem usługi Windows Update (za pośrednictwem Unified Update Platform) są teraz obsługiwane; obejmuje to również aktualizacje wprowadzone za pośrednictwem programu Windows Insider Program. (nareszcie)
  • Maszyny wirtualne obsługują teraz zarządzanie urządzeniami dyskretnymi, umożliwiając maszynie hosta przydzielanie jednostek przetwarzania grafiki do poszczególnych maszyn wirtualnych w przypadku dużych obciążeń. Partycjonowanie GPU zostało zaimplementowane w systemie operacyjnym, umożliwiając serwerom rezerwowanie pamięci dla jednego układu GPU w wielu maszynach wirtualnych jednocześnie w konfiguracji multi-GPU.
    Maszyny wirtualne generacji 1 (które opierają się na oprogramowaniu układowym systemu BIOS) zostały wycofane.
  • Zoptymalizowano wydajność serwerów sieciowej pamięci masowej z dyskami NVMe 2.0 poprzez wprowadzenie inicjatora opartego na protokole TCP. Wprowadzono natywną obsługę kompresji danych w replikach pamięci masowej i w systemie plików ReFS, a do funkcji Storage Spaces dodano obsługę thin disk provisioning.
  • Żądania uwierzytelnienia NTLM mogą być teraz ograniczane przez określony czas (za pomocą parametru Set-SmbServerConfiguration -InvalidAuthenticationDelayTimeInMs), jeśli użytkownik wyśle nieprawidłowe żądanie. Żądania Server Message Block są teraz domyślnie podpisywane we wszystkich wersjach systemu Windows, aby zapobiec atakom typu man-in-the-middle, a także dodano nowe zasady grupowe dla minimalnych i maksymalnych wersji SMB.
  • W ramach procesu stopniowego wycofywania, protokół bezpieczeństwa NTLM został zastąpiony przez Kerberos, aby zapobiec dalszym przyszłym atakom typu pass the hash i SMBRelay na istniejące konta użytkowników. Nielokalne mailsloty (prymitywny mechanizm IPC) również zostały wycofane i są domyślnie wyłączone.
  • Prawdopodobnie wyrównanie i powrót do starego wydawnictwa Windows tak aby Windows Server współdzielił gałąź z Windows LTSC.
Nie ukrywam, że miałem chęć również do popsucia trochę tego wydania Windows i sprawdzenia jak on będzie działał na niestandardowej konfiguracji, tym samym i nie wspieranej, przez kliencki odpowiednik.
Testy przeprowadzałem na zmodyfikowanym komputerze Dell Optiplex 980 z Xeonem X3430 16GB RAMu i Dyskiem HDD, bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to jak system sobie radził na tej konfiguracji.
Udało mi się uruchomić Hyper-V jak i również maszynę wirtualną w Hyper-V.

Ogólnie rzecz ujmując, jak na wersję beta z insidera, działało to dość dobrze, a tak poza tym ciężko tutaj wspomnieć coś nowego poza tym, że jest to kolejna iteracja systemu serwerowego Microsoftu. Napewno duży plus, to to, że działa to dalej na starym BIOSie i starym sprzęcie.

Myślę, że będzie to napewno bardziej dopracowany produkt niż poprzednie wydania Windows Server po 2016, ponieważ ten wygląda tak jakby Microsoft ponownie próbował nadać tożsamość swoim systemom chociażby, poprzez użycie innych tapet na systemie klienckim i serwerowym.

Dajcie znać co wy sądzicie o nadchodzącym Windows Server 2025.
 
Ostatnia edycja:
Daniel B.

Daniel B.

Twórca danloona.nl
Administrator
  • Postów
    19
  • Reakcji
    2
  • Punktów
    3
Zmiany wydają się na plus, może oprócz tego również ogólna wydajność się poprawi. Windows Server to zupełnie nie moja bajka - ale całkiem podobają mi się funkcjonalności takie jak Powershell, Hyper-V oraz WSL. Coraz większe zaangażowanie w produkty open source oraz słuszny kierunek rozwijania wspomnianych wcześniej elementów, mógłby napawać optymizmem jeżeli chodzi o dalsze korzystanie z ekosystemu Microsoft.
Niestety, mam wrażenie że z każdą dobrą zmianą Microsoft odstręcza od siebie w trzech innych miejscach.
 
Zmiany wydają się na plus, może oprócz tego również ogólna wydajność się poprawi. Windows Server to zupełnie nie moja bajka - ale całkiem podobają mi się funkcjonalności takie jak Powershell, Hyper-V oraz WSL. Coraz większe zaangażowanie w produkty open source oraz słuszny kierunek rozwijania wspomnianych wcześniej elementów, mógłby napawać optymizmem jeżeli chodzi o dalsze korzystanie z ekosystemu Microsoft.
Niestety, mam wrażenie że z każdą dobrą zmianą Microsoft odstręcza od siebie w trzech innych miejscach.
Bardzo chętnie dowiedziałbym się jakie to inne miejsca. ;)
 
Powrót
Góra