• Witaj Gość na danloona.nl, stronie poświęconej zagadnieniom, z pogranicza elektronicznej rozrywki oraz informatyki.
    Jeśli się w tym odnajdujesz, zapraszam Ciebie do rejestracji na mojej stronie dzięku czemu będziesz miał/a dostęp do:
    • Tworzenia nowych wątków oraz odpowiadania w istniejących wątkach
    • Możliwości stworzenia swojego indywidualnego profilu użytkownika
    • Poznania nowych ciekawych osób
    • Pobierania i dodawania plików do i z mojej bazy zasobów
    • Uzyskania wsparcia związanego z moimi projektami

    Jeśli posiadasz już konto na mojej stronie ale masz problem z uzyskaniem do niego dostępu, to skontaktuj się z mną po przez formularz kontaktowy.

Optymalizacja zużycia RAMu przez ZFS na Proxmoxie

Pewnie wielu z was zauważyło, że Proxmox w przypadku ZFS zjada dużo pamięci RAM.
Skupimy się dzisiaj na pewnym prostym triku, który pozwoli wam zaoszczędzić trochę pamięci.
Zapraszam jednak do dalszej części wpisu!


Nie zalecam stosowania tej metody na serwerach z dużą ilością VM-ek, ponieważ może jednak zaburzyć to stabilność takich serwerów, zalecam jednak przetestowanie we własnym zakresie.

Najpierw przejdźmy do weryfikacji aktualnej alokacji pamięci dla ZFS.
Możemy do tego użyć komendy arc_summary.

Zrzut-ekranu-2022-11-1-o-22.22.55.png


Interesuje nas kategoria ARC size (current).

W drobnym uproszczeniu rozwinę najbardziej interesujące nas opcje.
  • Min size (hard limit) – jest to limit początkowy, który będzie rezerwowany przez ZFS na początku uruchomienia systemu.
  • Max size (high water) – jest to limit maksymalny pamięci, który będzie mógł wykorzystać ZFS w moim przypadku ustawiłem na 2GB.
Aby ustawić limity pamięci dla ZFS musimy stworzyć plik dla modprobe /etc/modprobe.d/zfs.conf
Jako zawartość pliku wpisujemy

Kod:
options zfs zfs_arc_min=268435456
options zfs zfs_arc_max=2147483648

Wartości są podane w bajtach, należy sobie je wyliczyć samemu w moim przypadku jest to 256MB i 2GB.

Po zapisaniu pliku wpisujemy:
Kod:
update-initramfs -u

I gotowe, restartujemy proxmoxa i możemy się cieszyć mniejszym zużyciem RAMu.
 
Ostatnia edycja:
Daniel B.

Daniel B.

Twórca danloona.nl
Administrator
  • Postów
    16
  • Reakcji
    1
  • Punktów
    3
Powrót
Góra