• Witaj Gość na danloona.nl, stronie poświęconej zagadnieniom, z pogranicza elektronicznej rozrywki oraz informatyki.
    Jeśli się w tym odnajdujesz, zapraszam Ciebie do rejestracji na mojej stronie dzięku czemu będziesz miał/a dostęp do:
    • Tworzenia nowych wątków oraz odpowiadania w istniejących wątkach
    • Możliwości stworzenia swojego indywidualnego profilu użytkownika
    • Poznania nowych ciekawych osób
    • Pobierania i dodawania plików do i z mojej bazy zasobów
    • Uzyskania wsparcia związanego z moimi projektami

    Jeśli posiadasz już konto na mojej stronie ale masz problem z uzyskaniem do niego dostępu, to skontaktuj się z mną po przez formularz kontaktowy.

Hackintosh, czyli dlaczego tak a nie inaczej?

Krążąc po internecie pewnie nie raz natknęliście się na pojęcie Hackintosh.
Czym jest więc ten Hackintosh i do czego służy?
Zapraszam do wpisu.


Hackintosh kombinacja słów hack i Macintosh, jest to nazwa komputera PC na którym jest uruchomiony system od Apple macOS.

Zacznijmy więc troszkę od historii… no więc gdy Apple zdecydowało się przejść w 2005 roku na procesory Intela x86 z PowerPC, musieli oni wykorzystać w tym celu oprogramowanie podobne do tego co jest w komputerach klasy PC. Ten ruch pozwolił na odnalezienie kilku sposobów na instalację systemu Apple na komputerach niepochodzących od Apple.

Więc jak to się zaczęło?​

6 czerwca 2005 Apple ogłosiło plany przejścia na procesory Intel x86 na swojej konferencji WWDC i stworzyło prototypowego Maca bazującego na Intelu dla wybranych deweloperów kosztował on 999$ (odpowiednio $1,390$ na rok 2021). Odrazu podjęto próby uruchomienia Mac OS X na sprzęcie nie pochodzącym od Apple, ale programiści szybko natrafili na komunikaty o błędach gdzie wspominano, że konfiguracje PC będą nie wspieranie.

10 stycznia 2006 roku, Apple wydało Mac OS X 10.4.4 Tiger z obsługą pierwszych Maków bazujących na Intelu, iMaca i Macbooka Pro.

14 lutego 2006 roku pierwszy hackintosh ujrzał światło dzienne za sprawą programisty o nicku crg92, w ciagu kilku godzin Apple wydało aktualizacje 10.4.5, która została złamana w przeciągu dwóch tygodni.

Do wersji 10.4.8 wszystkie łatki przeznaczone dla Hackintosha korzystały z jądra systemu pochodzącego z 10.4.4, stety niestety nowsze wersje systemu wymagały nowszych wersji jądra systemowego.



rosen1547422849586-300x270.jpg

Tak wyglądał pierwszy Mac oparty na procesorze Intela.​


Dzięki pracy wielu użytkowników, udało się stworzyć dystrybucje do instalacji macOS na PC, najbardziej w tamtym okresie wyróżniała się dystrybucja stworzona przez JaS, następnie iATKOS, iDeneb. Dystrybucje potem wymarły gdzie zostały zastąpione nowymi bootloaderami i metodą instalacji typu Vanilla.

Dużo się zmieniało między wersjami i metodami stawiania Hackintosha największym kamieniem milowym pozostaje jednak Mac OS X 10.4, ze swojej pamięci mogę powiedzieć, że prawdziwe instalacje Vanilla zaczęły się gdzieś od 2009 z wyjściem Mac OS X 10.6 Snow Leopard.

Na czym to polega?​

Proces budowy Hackintosha, polega na dobraniu odpowiedniego sprzętu do tego celu, płyty głównej, karty graficznej, dysków, zbliżonego do oficjalnego sprzętu Apple oraz oprogramowania.

Zadanie to nie jest zbyt proste ponieważ, macOS jest dość wybredny jeśli o sprzęt chodzi, w najnowszych wersjach macOS nie działają np. Karty nVidii lub zintegrowanie układy graficzne Intela od 11 generacji, a w jeszcze innych przypadkach karty intela potrafią sypać artefaktami.

Oficjalnie możemy uruchomić Hackintosha na procesorach do 10 generacji, nieoficjalnie dzięki społeczności możemy uruchomić Hackintosha nawet na procesorach 12 generacji, niestety z pewnymi ograniczeniami.

Dzisiaj sam proces instalacji jest troszkę prostszy niż kiedyś, musimy się zdecydować na boot loader, wersję systemu, kexty(odpowiednik sterowników z windows).

Na dzień dzisiejszy wyróżniamy dwa bootloadery:

  • OpenCore – nowszy, o wiele bardziej przejrzysty i szybszy
  • Clover – starszy, mniej przejrzysty, i troszkę wolniejszy, za to prostszy w konfiguracji

Są jeszcze takie mniej znane jak:

  • Enoch, kontynuacja chameleona
  • Osmosis
  • Chameleon (osoby które stawiały Hackintosha na 10.5/10.6 będą go kojarzyć)

Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj popularną metodą jest instalacja Vanilla, czyli instalacja czysta niezmodyfikowana, najczęściej instalator pobiera się za pomocą App Store na prawdziwym maku, lub z użyciem skryptów przeznaczonych do tego np. gibMacOS.

Z pewnych względów nie będę tutaj publikował jak przeprowadzić pełną instalacje Hackintosha, ze względu, że dla każdego ten proces może być inny a tym samym ciężko objąć wszystko jednym uniwersalnym poradnikiem.

Mogę natomiast polecić dokumentację ze strony Dortania, są tam opisane metody stawiania Hackintosha via OpenCore jak i również pod większość generacji procesorów Intela.

Dla kogo jest Hackintosh?​

Szczerze powiedziawszy, jest to kwestia bardzo ciężka do rozwiązania, z jednej strony jest to fajna opcja żeby poznać i zrozumieć swój sprzęt, z drugiej strony ból dupska jeśli coś nie chce działac z nieznanego nam powodu.

Uważam, że Hackintosh jest bardziej dla osób, którym nie leży konfiguracja komputerów Apple lub ich cena, może również być to powód ze jednym nie leżał windows, tak jak na przykład mi.

Szczerze powiedziawszy postawiłem wiele Hackintoshy rożnymi metodami, i często gęsto jest to droga przez mękę jeśli coś w naszej specyfikacji nie będzie odpowiadało macOSowi, a mogą to być tak błache rzeczy jak dysk NVMe.

Ja używam Hackintosha od przynajmniej 6 lat, aktualnego Hackintosha mam postawionego na OpenCore , działa całkiem fajnie i stabilnie.

Na przestrzeni ostatnich lat popularność Hackintosha dość spadła, a to za sprawą przejścia Apple na swoje własne procesory Apple Silicon, oraz cen komponentów w ostatnich czasach, z czasem Hackintosh pewnie umrze za sprawą wygaszania wsparcia dla Intela.

Co do legalności takiego rozwiązania, jest to tak jakby szara strefa, tzn. jak używasz prywatnie to nic nie powinno się stać, ale jeśli w firmie no to już może być problem, ponieważ licencja Apple zabrania instalacji systemu macOS na komputerach innych niż te stworzone przez Apple.

Gdzie zaczerpnąć wiedzy?​

Na ten moment w Polskim internecie możemy zaczerpnąć wiedzy w dwóch miejscach, które są jeszcze w miarę aktywne.
Jest to grupa na Facebooku o nazwie Hackintosh Polska jak i również ich strona.
Są jeszcze pomniejsze fora Polskie takie hamac.pl i hackintoh.com.pl.

Natomiast personalnie od siebie nie polecam korzystać z narzędzi tonymacosx86, uczą one złych nawyków i powodują to, że po każdej aktualizacji może się nam rozkraczyć system, sama strona jest bardzo dobrym źródłem informacji na temat hackintosha.

Dajcie znać co Wy sądzicie na temat hackintosha, i czy używacie albo używaliście?[/prebreak]
 
Daniel B.

Daniel B.

Twórca danloona.nl
Administrator
  • Postów
    16
  • Reakcji
    0
  • Punktów
    1
Powrót
Góra